pieczęć Loży Gwiazda Morza trwa ładowanie witryny
proszę czekać
pieczęć Loży Gwiazda Morza

S:. i D:. Loża "Gwiazda Morza"

na Wschodzie Gdańska

torn paper

Wybrane deski

Wystąpienia wolnomularskie (tzw. deski)

Szanowni Państwo, zdecydowaliśmy się uchylić rąbka tajemnicy zwykle skrywającej to, co dzieje się w zaciszu Loży. Ten krok podyktowany jest chęcią odkłamania mitów, nieprawd i przeinaczeń, które niestety są rozpowszechniane publicznie. Loża nie jest miejscem niemoralnych orgii, kultu szatana czy seansów spirytystycznych.

Loża jest miejscem spokojnej, intelektualnej dyskusji o różnorodnym charakterze – m.in. społecznym, filozoficznym, historycznym czy symbolicznym. Punktem wyjścia do takiej dyskusji jest często przygotowane przez Brata czy Siostrę wystąpienie, nazywane zwyczajowo deską. Najstarsza zachowana deska lożowa pochodzi z 1599 roku i jest przechowywana w Loży nr 1 w Edynburgu. Warto jednak podkreślić, że żadna z desek nie jest w założeniu pracą naukową, która ma przedstawiać określoną Prawdę Obiektywną. Loża nie jest instytutem akademickim. Deska to raczej bardzo indywidualne, subiektywne i autorskie spojrzenie na daną kwestię. Rolą takiego wystąpienia nie jest więc wyłożenie ex cathedra pewnej nauki, ale raczej zapis własnych przemyśleń i zaproszenie do stawiania własnych pytań i udzielania własnych odpowiedzi przez grono słuchające.

Poniżej znajdziecie Państwo wybór fragmentów upublicznionych tekstów wygłoszonych w ramach Loży Gwiazda Morza oraz innych lóż krajowych i zagranicznych. Mamy nadzieję, że pomogą one zrozumieć, czym jest wolnomularstwo i na czym polegają prace Loży.

Wystąpienia przedstawione w Loży Gwiazda Morza

Wystąpienia przedstawione w innych Lożach

wnętrze jednej z polskich lóż wolnomularskich
wnętrze jednej z polskich lóż wolnomularskich